• 0544 669 52 44
  • info@kapadokyarentacar.net

Kapadokya’da Nereleri Gezmeliyim

Kapadokya’da Nereleri Görmeliyim?

Öncelikle Kapadokya denilince aklınıza sadece bir veya birkaç kasaba – ilçe gelmemeli. Kapadokya geniş bir coğrafyayı kapsamaktadır. Kabaca; Kayseri, Kırşehir, Aksaray, Niğde dörtgeninin ortasında kalan Nevşehir merkezli bir bölgeyi düşünebilirsiniz. Hal böyle olunca tüm Kapadokya’yı keşif için birkaç gün yeterli olmayacaktır. Fakat en gözde yerlerini hızlıca gezip genel olarak bölgeye kafanızda bir anlam yükleyebilirsiniz.

Bölgenin merkezi Göreme, Ürgüp veya Uçhisar diyebiliriz. Sıcak hava balonlarının Göreme civarında uçması Göreme kasabasını daha cazip hale getiriyor ve Göreme Açık Hava müzesinin varlığı Göreme kasabasını yine bir adım önde kılıyor. Fakat bahsettiğimiz gibi Kapadokya manzara çeşitliliği, tarihsel ve kültürel izlerin varlığı çok çok geniş alanlara yayılmakta.

Eğer 1 gece 2 gündüz Kapadokya gezisi planlıyorsanız (genelde yerli gezginlerin tercihidir) kalıplaşmış olan kırmızı tur ve yeşil tur gezilerini gerçekleştirebilirsiniz.

cappadocia-red-tour

cappadocia-red-tour

Cappadocia Red Tour

Kırmızı tur kapsamında Uçhisar Kalesi, Göreme panoroma tepeleri, Göreme açık hava müzesi, Paşabağları peri bacaları, Zelve açık hava müzesi, Avanos çanak çömlek atölyeleri, Devret vadisi, Ürgüp merkez gezisi (asmalı konağı meşhur:)) , Üç güzeller peri bacaları mevkii, Ortahisar kalesi ve gün batımı için bu turda son nokta olarak Kızılçukur Vadisi gün batımı seyri gerçekleştirebilirsiniz.

Organizasyon ve daha fazla ayrıntı için acentamızın web sitesini ziyaret edebilirsiniz : https://www.gomedavalleytravel.com/tours/red-tour/

cappadocia-green-tour

cappadocia-green-tour

Cappadocia Green Tour

Yeşil tur yapacağınız gün ise geziye Kaymaklı yada Derinkuyu yeraltı şehri gezisi ile 08:30 gibi başlayabilirsiniz. Tercih konusu bu noktada tamamen sizlere kalmıştır çünkü her iki yeraltı şehri de aşşa yukarı aynı özelliklere sahiptir. Ardından Ihlara Vadisi yürüyüş parpuruna hareket ediyorsunuz. Ihlara Vadisi; Melendiz ırmağının açmış olduğu bir kanyondur. Dünyada doğal kanyon olarak en büyük 2. kanyondur. Vadi içerisinde binlerce yıllık yaşanmışlık izleri mevcuttur ve sizleri uzun bir tarih yolculuğuna çıkarır. Yürüyüşün ardından Selimiye mevkiisinde restoranların olduğu noktaya ulaşıyorsunuz. Yürüyüşünde etkisi ile muhtemelen acıkmış olacaksınızdır 🙂 buradaki tüm resotoranlar o bölgenin yerlileri tarafından işletilmekte olup lezzet / fiyat konusundan sizleri tatmin edecektir. Ardından Ağzıkarahan manastırını gezip geri otelinize doğru yola çıkabilirsiniz.

Daha Fazla Ayrıntı ve Tur Rezervasyonu için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz : https://www.gomedavalleytravel.com/tours/green-tour/

kapadokya-türk-gecesi

kapadokya-türk-gecesi

Kapadokya Türk Geceleri

Akşamları etkinlik olarak saat 19:00 civarında başlayan Türk Gecesi organizsyonalarına katılabilirsiniz. Kayadan oyma 500 ila 1000 kişi kapasiteli 5-6 tane ayrı işletme bulunmaktadır. Bir yandan akşam yemeğinizi yiyip içeceklerinizi yudumlarken bir yandan da Türkiye’nin tüm yörelerine ait folklor gösterilerini seyrediyorsunuz. Ardından dansöz / ışık gösterisi misafir katılımları ile gece 23:00 civarı sonlanıyor. Ücretler fikstir bu işletmelerde. Yemekli yada yemeksiz olarak 2 katagori fiyatlandırmaları vardır. Yüksel sezonda geliyorsanız gelmeden önce rezervasyonlarınızı mutlaka yaptırmalısınız.